👤

De pe o tarla s au recoltat 1000 kg de cartofi.Un sfert din intreaga cantitate s a pastrat pt insamantat ,cu 200kg mai mult s au retinut pt consum ,iar restul cantitatii de cartofi s a vandut.Cate kg de cartofi s au vandut


Răspuns :

1000÷4=250 kg (pentru insamantat)
250+200=450 kg (pentru consum)
1000-(250+450)=1000-700=300 kg (vandute)
1000:4=250kg cartofi (pt însamantat )
250+200=450kg cartofi( pt consum)
250+450=700kg cartofi (însamantat și consum folosiți în total)
1000-700=300kg cartofi (s-au vândut)