Răspuns :
a) densitatea = masa / volum
masa obiectului = Greutatea / g = 0,098 N : 9,8 N/kg = 0,01 kg = 10 grame
volumul = 2 cm ³
densitatea = 10 g / 2 cm³ = 5 g/cm³ = 5000 kg / m³
densitatea e foarte mica, nu este aur, ci un fals ordinar [ aurul nu se foloseste in stare pura la bijuterii, deoarece este moale si se deformeaza usor - in evul mediu, monedele de aur erau probate prin mușcare, aurul de calitate era moale . De obicei, aurul se aliaza cu alte metale, in special cu Cuprul, dar si acela are densitate destul de mare - 8900 kg/m³
Valoarea obtinuta - 5000 kg / m³ = 5 g / cm³ este prea mica, ceea ce pune sub semnul intrebarii corectitudinea determinarii volumului si greutatii !! )
b) presiunea exercitata de cutiuta este forta / suprafata
P = F / S
F este greutatea cutiutei = g ( masa cutiuta + masa lant) = 9,8 N/kg ( 0,09 kg+ 0,01 kg) = 9,8 N/kg x 0,1 kg = 0,98 Newton
S = suprafata de sprijin, adica o fata a cutiei cubice = 0,05 m x 0,05 m = 0,0025 m²
P = F/S = 0,98 N : 0,0025 m² = 392 N/m² = 392 Pascal
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!