Se prepara 100g de solutie de acid acetic 60% prin amestecarea a 10g de solutie de acid acetic 40% cu cantitatile corespunzatoare de solutii de acid acetic de concentratie 50% si 80%. Precizati afirmatiile corecte.
A. Prin reactia cu hidroxidul de Calciu, acidul acetic din solutia de c=40% formeaza 0.033 moli de acetat de calciu.
B. Solutia de c=50% contine 0.488moli de acid acetic, iar solutia de concentratie 80% contine 0.444moli de acid acetic.
C. Prin reactia cu acidul acetic solutia de concentratie 50% cu clorura de sodiu => 16.206g de HCl.
D. Prin reactia solutiei de c=60% cu 40g de hidroxid de sodiu => o sol care nu conduce curentul electric.
E. Presupunand ca densitatea solutiei de acid acetic 60% este de 1.025 g/ml, CM a acestei solutii este de 10.25M.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!