👤

Opt culegeri de probleme costa 96 lei. Cu valoarea a trei culegeri se pot cumpăra 12 caiete. Calculați cât costă 25 caiete de același fel.

Răspuns :

96 lei : 8 = 12 lei (costa 1 culegere)

12 lei × 3 = 36 lei (costă 12 caiete)

36 lei : 12 = 3 lei (costa 1 caiet)

25 × 3 lei = 75 lei (costă 25 de caiete)

96:8=12 lei costa o culegere

12x3=36 costa 12 caiete

36:12=3 lei costa un caiet

3×25=75 lei costa caietele