Răspuns :
se stie ca
1mol de atomi contine N,A atomi ( numarul lui Avogadro) =6,023x1o²³atomi
a. 1mol Fe......,,,contine N,A atomi
x........................18,066x10²³at
x=n(niu)= 18,066x10²³/6,023x10²³=3mol atomiFe
b. C + O2----> CO2
1moLC..reactioneaza cu 2mol atomi O sau
N,A (C).at/mol..........................2mol(O)
12,044x10²³.atC........x=n=24,088x10²³/ 6,023x10²³ mol =4mol O= 2molO2
c. 1mol molec.HCl...........1mol atomiH.........1mol atomiCl
1mol molecHCl...........N,A(H).at.......................N,A(Cl)atl
3000mol................................x............................................y
calculeaza x y, inlocuind N,A !
C. MSO3= (32gS+3x16gO)/mol= 60g/mol
in 60g SO3..............3N,A atomi O
0,8g...................X=
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!