👤

sa se determine cantitatea de apa in moli si grame care rezulta prin arderea a 20 g de hidrogen

Răspuns :

         20g              xg

        2H2 + O2 = 2H2O

        2.2g              2.18g

MH2=2------>1mol H2=2g

MH2O=2+ 16=18------>1mol H2O=18 g

x=20.2.18:2.2=180g H2O

1mol H2O ----------18 g

y moli------------------180g

y=180: 18=10 moli H2O