👤

Calculați masa de oxigen care se degajă din 2moli de apă oxigenata!Ajuta-ți -mă!

Răspuns :

        2moli                    x moli

      2 H2O2 =2H2O + O2

      2moli                      1mol

x=2.1:2= 1mol O2-------->2.16=32 g