Răspuns :
223,9g xg yg zg
Fe + 2 HCl = FeCl2 +H2
56g 2.36,5g 127g 2g
Daca fierul are12 la suta impuritati atunci are puritatea 88 la suta (100-12=88 )
Se calc. puritatea
p=mp.100:mt
mp=mt.p:100
mp=254,545 .88:100=223,9 g Fe pur
Se calc. x din ec.
x=223,9.2.36,5:56=291,86 g HCl------>acesta este md pentru solutia de HCl
c=md.100 : ms
ms=md.100 : c
ms=291,86.100: 20=1459,3 g sol. HCl
Se calc. cantit. de sare rezultata ( FeCl2 ) M=56+2.35,5=127--->1mol=127g
y =223,9.127:56=507,7 g FeCl2
Se calc. cantit. de hidrogen
z=223,9.2:56=7,99 g H
1mol H2--------2g
z moli----------7,99g
z=7,99;2=3,99 moli H2
V =22,4 .3,99=89,37 litri H2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!