👤

1
Se dizolva 200g zahar in apa, obtinanduse o solutie de concentretie 15%.Calculati masa solutiei obtinute si masa de apa in care s-a dizolvat zaharul


Răspuns :

md,= 200g

c=15%

c= mdx100/ms, unde ms= md+m,apa

15= 200x100/ms---> ms=1333,3g

m,apa =ms-md= 1333,3g-200g=................calculeaza !!!!