c= mdx100/ms, unde ms=md+m,apa
-calculez md,initial
10/100=md/500---> md=50gKNO3
Masa de apa se adauga la ms !!!
Masa de KNO3 se adauga atat la md cat si la ms !!!
m,apa= 2molx18g/mol= 36g
m,KNO3= 2molx101g/mol= 202 g
md,final= md,initial + md,adaugat= 50g+202g= 252g
ms,final=ms,initial+md,adaugat + m,apa= 500g+202g+36g=538g
c= 252x100/538=......................calculeaza !!!!