oxidul de fosfor pentavalent (V) este P2O5 Masa moleculara = 2xAp + 5xAo
undecAp = masa atomica fosfor = 31 si Ao = masa atomica O = 16.... masele atomice se ciyesc din sist. periodic al elementelor
...=> Mp2o5 = 2x31 + 5x16 = 142 g/mol
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!