👤

o bucata de fier conrine 18.06.10 atomi de fier calculeaza cantitatea de substanta a fierului


Răspuns :

Fe     A=56----->1mol Fe=56g          23                                                                                              

1mol Fe--------56g Fe--------6,023.10  atomi Fe

                                                            23

                        xg -------------18,069 .10  atomi Fe

                    x=56.18,069:6,023=56.3=168g Fe

                          23                        

( s-a simplificat 10    de la numarator cu cel de la numitor  )