👤

Calculați nr de atomi si de molecule stiind că m=44g (CO2)

Răspuns :

CO2

MCO2=12+2.16=44----->1mol=44g

                                            23                                                     23

1mol CO2------------6,023 .10    molecule --------------3 . 6,023 .10  atomi