Răspuns :
-calculez moli NaOH nereactionati
ms.total- = 600x1g+400g=1000-g
c=mdx100/ms--> md= 1,6x1000/100g= 16gNaOH
n(niu)= m/M=16g/40g/mol= 0.4molNaOH
-calculez moli total NaOH din 400gsol
md= 28x400/100g=112g====> n= 2,8molNaOH
----> DECI,in reactii se consuma 2,8-0,4mol NaOH=>2,4mol
-deduc din ecuatiile chimice moli de acizi
HCl + NaOH---> NaCl+H2O................................................................ori x moli
H2SO4 + 2NaOH--> Na2SO4 + 2H2O............................................ori y moli
pentru acizi: x/y= 4/1
pentru baza: x+2y=2,4
rezulta y=0.4molH2SO4----> m= 0,4molx98g/mol= 39,2g
x=1,6molHCl----> m= 1,6molx36,5g/mol= 58,4g
-concentratiile solutiei initiale de acizi
c,HCl= 58,4x100/600=......................calculeaza
c.H2SO4=39,2x100/600=......................calculeaza
c,m,total= n,acizi/Vs=2mol/0,6 litri=......................calculeaza
daca se cere c,m pentru fiecare acid,procedeaza ca la c% !
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!