👤

Un cub de oțel cântărește cât 1cm cub de apa . Care este volumul cubului de oțel? Densitatea oțelului este 8g/cm cub iar densitatea apei 1gr/ pe cm cub


Răspuns :

densitatea = masa / volum  !!


1 cm ³ de apa are masa  m = densitatea apei x volumul

masa = 1 g / cm³ x 1 cm³ = 1 gram  

am aflat ca avem un cub de otel cu masa de 1 gram .  

volumul cubului = masa cubului / densitatea otel

V = 1 g  / 8 g /cm³ = 0,125 cm³