Răspuns :
3 kg de struguri + 5kg de mandarine = 44 lei (inmultesti toata adunarea la 2 si iti da 6 kg de struguri + 10 kg de mandarine= 88 lei)
Apoi scazi 6 kg de struguri +10kg de mandarine=88lei cu 5 kg de struguri +10 kg de mandarine=80 lei si iti da 1 kg de struguri =8 lei(pentru ca ai 10 kg de mandarine - 10 kg
de mandarine iti da 0 kg de mandarine si nu iti mai ramane nimic legat de mandarine)
si acum faci 44 de lei - 8 lei × 3 kg de struguri = 20 lei (5 kg de mandarine )
20 :5 = 4 lei 1 kg de mandarine
Raspuns:1 kg de mandarine =4 lei
1 kg de struguri =8 lei
Apoi scazi 6 kg de struguri +10kg de mandarine=88lei cu 5 kg de struguri +10 kg de mandarine=80 lei si iti da 1 kg de struguri =8 lei(pentru ca ai 10 kg de mandarine - 10 kg
de mandarine iti da 0 kg de mandarine si nu iti mai ramane nimic legat de mandarine)
si acum faci 44 de lei - 8 lei × 3 kg de struguri = 20 lei (5 kg de mandarine )
20 :5 = 4 lei 1 kg de mandarine
Raspuns:1 kg de mandarine =4 lei
1 kg de struguri =8 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!