👤

O persoana trebuie sa se duca într-o zi cu masina de la București la Craiova si sa se întoarcă.Știind ca la dus viteza automobilului a fost de 80 km/h iar la întors a fost de 70 km/h, aflați cu ce viteza medie a rulat automobilul dus-întors.

Răspuns :

Media aritmetică a celor două viteze de rulare este :
(80+70)/2=75 km/h

S-a dus-80km/h

A venit-70km/h

Rezolvare

1)80+70=150(In total km/h)

2)150÷2=75(viteza medie)

Raspuns :viteza medie a rulat automobilul dus-întors este de 75 km/h