Răspuns :
a + b=30
a:b = 3 rest 2⇒ a = 3× b+2
(3 × b + 2 ) + b = 30
4b = 30 - 2⇒4b = 28⇒ b = 7 ⇒ a =3b +2 = 21 + 2 =23
deci a = 23 si b = 7 (verificare a + b =30; 23 +7 =30)
2.8 pachete de biscuiți costa 24 lei. Cat costa 5 pachete de biscuiți
8 pachete de biscuiți........... costa 24 lei.
5 pachete de biscuiți ...........costa x lei
x = (24 × 5 ) :8 = 15 lei costa 5 pachete de biscuti
3.
[7a + 3b = 74 / ×2
[2a + 5b = 104] /× 7
14a + 6b = 148
14a + 35 b = 728
se scad
14a - 14a +35b - 6b = 728 - 148
29b = 580
b = 20 deci 1 paleta =20 lei
7a + 3b = 74 ⇒ 7a = 74 - 3b⇒ 7a = 74 - 60⇒ 7a = 14⇒ a =2 lei
deci mingie = 2 lei, paleta = 20 lei
1)
a + b = 30
a : b = 3 rest 2
a = 3b + 2
3b + 2 + b = 30
4b = 30 - 2
4b = 28
b = 28 : 4
b = 7
a = 3b + 2
a = 3 × 7 + 2
a = 21 + 2
a = 23
2)
8 pachete de biscuiți costa 24 lei 》1 pachet cu biscuiți = 24 lei : 8 = 3 lei
5 pachete de biscuiți = 5 × 3 lei = 15 lei
3)
7 mingi.......3 palete.......74 lei /×2
2 mingi.......5 palete.....104 lei /×7
14 mingi.........6 palete.......148 lei
14 mingi.......35 palete......728 lei
-------------------------------------------- se scad
/ ............... 29 palete ..... 580 lei
1 paletă = 580 lei : 29
1 paletă = 20 lei
7 mingi.......3 palete.......74 lei
1 paletă = 20 lei
înlocuim.......
7 mingi + 3× 20 lei = 74 lei
7 mingi + 60 lei = 74 lei
7 mingi = 74 lei - 60 lei
7 mingi = 14 lei
1 minge = 14 lei : 7
1 minge = 2 lei
a + b = 30
a : b = 3 rest 2
a = 3b + 2
3b + 2 + b = 30
4b = 30 - 2
4b = 28
b = 28 : 4
b = 7
a = 3b + 2
a = 3 × 7 + 2
a = 21 + 2
a = 23
2)
8 pachete de biscuiți costa 24 lei 》1 pachet cu biscuiți = 24 lei : 8 = 3 lei
5 pachete de biscuiți = 5 × 3 lei = 15 lei
3)
7 mingi.......3 palete.......74 lei /×2
2 mingi.......5 palete.....104 lei /×7
14 mingi.........6 palete.......148 lei
14 mingi.......35 palete......728 lei
-------------------------------------------- se scad
/ ............... 29 palete ..... 580 lei
1 paletă = 580 lei : 29
1 paletă = 20 lei
7 mingi.......3 palete.......74 lei
1 paletă = 20 lei
înlocuim.......
7 mingi + 3× 20 lei = 74 lei
7 mingi + 60 lei = 74 lei
7 mingi = 74 lei - 60 lei
7 mingi = 14 lei
1 minge = 14 lei : 7
1 minge = 2 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!