Răspuns :
Na + H2O => NaOH + 1/2 H2
23 g Na... consuma 18 g H2O si genereaza 1 g H2
2.3 g Na ... consuma a g H2O si genereaza b g H2
b= (2.3 x 1)/23 = 0.1 g H2
n H2 = 0.1/2 =0.05 mol H2
in conditii normale ( 1 atm si 0 grade C) un mol de gaz ocupa 22.4 L
atunci:
V H2 (degajat) = 0.05 x 22.4 = 1.12 L
2,3 g xg
2Na + 2H2O =2NaOH + H2
2.23g 2g
x=2,3 .2:2.23=0,1 g H2
1mol H2 -----------2g H2
Y moli--------------0,1 g H2
Y=O,1: 2=O,O5 moli H2
V=22,4 .O,O5=1,12litri H2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!