Răspuns :
Metoda comparatiei
2 penare ...........5 carti ..........95 lei
2 penare .......... 3 carti ...........65 lei
___________________________ → scad relatiile, deoarece avem acelasi numar de penare
⇒ / 2 carti ............30 lei
30 lei : 2 = 15 lei costa o carte
65 lei - 3 x 15 lei = 65 lei - 45 lei = 20 lei costa 2 penare
2 x 20 lei + 7 x 15 lei = 40 lei + 105 lei = 145 lei costa 4 penare si 7 carti
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!