👤

Un elev are 43 de lei si vrea sa cumpere 8 kg de banane cu 6 lei kilogramul .Câți lei îi mai trebuie?

Răspuns :

8•6=48 lei (8 kg)  48-43=5 lei(îi mai trebuie)

6•8=48(lei)
48-43=5(atatia lei ii mai trebuie(