👤

PESTE 200 GRAME DE SARE DE BUCATARIE SE ADAUGA 1KG APA. CE CONCENTRATIE VA AVEA SOLUTIA DE SARE OBISNUITA? DAR DACA SE MAI ADAUGA 200 GRAME SARE CE CONCENTRATIE VA AVEA SOLUTIA FINALA?

Răspuns :

sol 1 md = 200 g ms = md + m. apa = 200 +1000 = 1200 g c% = md x 100 / ms = 200 x 100 / 1200 => c% = 16,67%  sol 2 md final = md1 + 200 = 200 + 200 = 400 g ms.final = ms1 + 200= 1200 + 200 = 1400 g => c% = md final x 100 / ms final             = 400 x 100 / 1400 => c% = 28,57%

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari