Răspuns :
p1=2 atm=2•10^5 Pa V1=30 l=3•10^(-5) m^3 V2=25 l=2,5•10^(-5) m^3 Temperatura este constanta , avem o transformare izoterma, folosim legea Boyle- Mariotte: p1V1=p2V2=>p2=p1V1/V2=2•10^5•3•10^(-5) /2,5•10^(-5)=6/2,5•10^(-5)=1,4•10^5 Pa=1,4 atm E mai mult de fizica problema asta
Aplicam legea Boyle- Mariotte: variatia parametrilor la temp cst = izoterma PoVo = P1*V1 => P1 = PoVo / V1 => 2*30 / 25 => P1 = 2,4 atm.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!