👤

un scafandru a determinat ca unghiul de refractie al luminii este egal cu 42 grade . sub ce unghi cad razele solare pe suprafata apei?va rog dau 20 de puncte

Răspuns :

na=4/3=1,33

legea refractiei : sin i=na*sin r=> sin i=1,33*sin 42°=1,33*0,669=0,889=>i=arcsin(0,889)=62°74'