👤

Pretul unei produs este 750 lei.Cat va costa produsul dupa o reducere cu 8℅

Răspuns :

750*92/100 =690 lei

(100-8% =92% = reducerea cu 8% a pretului)

sau

750*8/100 =60

750-60 =690 lei