👤

Dacă 5 kg de mere costă 45 lei atunci 7 kg de mere costă...

Răspuns :

5 kg.....45 lei
7 kg......x

x= (45•7)/5
x= 315/5
x= 63 lei.

5 kg mere .......... 45 lei 7 kg mere .......... x x = (7*45)/5 = 7*9 = 63 lei