👤

După o majorare cu 40% o bicicleta costa 420 lei. Cu câte procente ar trebui redus noul preț al bicicletei pentru ca prețul acesteia sa revină la prețul inițial?

Răspuns :

100% + 40% = 140%

140% .................. 420 lei

100%  ................... x lei

x = 420 × 100 : 140 = 42000 : 140 = 300 lei a fost pretul initial al bicicletei

420 - 300 = 120 lei (majorarea )

100% .................  420 lei

x % ....................... 120 lei

x = 120 × 100 : 420 =12000 : 420 = 28,57%  ar trebui redus noul preț al bicicletei pentru ca prețul acesteia sa revină la prețul inițial