Răspuns :
Prima substanta:
m=150 g solutie si c=10% =>md=m*c/100=15 g (md=masa de substanta)
A doua substanta:
m=150g solutie si c=2% => md=m*c/100=3 g
Solutia finala:
md=15+3=18 g
m=150+150=300 g solutie
=> c=(partea de masa a substantelor in solutia finala)=md*100/m=6%
Sunt 2 solutii :c1 =md1 .100:ms1
c2= md2 .100 :ms2
Se va calcula md1 si md2
Din prima solutie se afla md1
md1=c1 .ms1 :100
md1=10.150 :100=15 g
Din a doua solutie se afla md2
md2=c2 .ms2 :100
md2=2.150 :100=3 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!