Răspuns :
[tex] P=\frac{numarul Cazurilor Favorabile}{numarul Cazurilor Posibile} =\frac{3}{9}=\frac{1}{3} [/tex](multiplii lui 15 sunt 30,60 si 90, adica 3 numere satisfac conditia dintr-un total de 9)
[tex] Probabilitate=\frac{nr~cazuri~favorabile}{nr~cazuri~posibile} [/tex]
Cazuri favorabile:
15*2=30
15*4=60
15*6=90
3 cazuri
Cazuri posibile: 9 cazuri
[tex] Probabilitate=\frac{3}{9}=0.(3) =33.33% [/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!