👤

un ghiozdan costa 100lei.el s-a scumpit 20%.cat vor costa 3 ghiozdane?


Răspuns :

Prețul inițial: 100 de lei
S-a scumpit cu 20% din prețul inițial,deci scumpirea va fi
[tex] \frac{100}{100} \times 20 = \frac{100 \times 20}{100} = \frac{2000}{100} = 20 \: de \: lei[/tex]
Noul preț după scumpire este 100+20= 120 de lei.

Trei ghiozdane vor costa 120•3= 360 de lei.
g=pretul unui ghozdan ininte de scumpire, dupa scumpire =g+(gx20)/100=
=100+(100x20)/100=100+20=120 lei pretul a trei ghizdane dupa scumpire=
120x3=360 lei