Răspuns :
Probabilitatea este numărul cazurilor favorabile ( nf) supra numărul cazurilor posibile( np).
Numărul cazurilor favorabile este numărul bilelor de o culoare anume.
Numărul cazurilor posibile este numărul tuturor bilelor.
Deci:
a.) alba( sunt 4 bile albe, 20 de bile in total)
[tex] \frac{4}{20} = 0.2[/tex]( 20%)
b.) neagră ( sunt 5 bile negre, 20 de bile in total)
[tex] \frac{5}{20} = 0.25[/tex](25%)
c.) roșie ( sunt 11 bile roșii, 20 de bile in total)
[tex] \frac{11}{20} = 0.55[/tex](55%)
Numărul cazurilor favorabile este numărul bilelor de o culoare anume.
Numărul cazurilor posibile este numărul tuturor bilelor.
Deci:
a.) alba( sunt 4 bile albe, 20 de bile in total)
[tex] \frac{4}{20} = 0.2[/tex]( 20%)
b.) neagră ( sunt 5 bile negre, 20 de bile in total)
[tex] \frac{5}{20} = 0.25[/tex](25%)
c.) roșie ( sunt 11 bile roșii, 20 de bile in total)
[tex] \frac{11}{20} = 0.55[/tex](55%)
P(E)=(numar cazuri favorabile)/(numr cazuri posibile
a) ... P(E) = 4 / (4+5+11) = 4 / 20 = 1/5 = 20% ;
b) ... P(E) = 5 / (4+5+11) = 5 / 20 = 1/4 = 25% ;
c) ... P(E) = 11 / (4+5+11)= 11/20 = 55% ;
a) ... P(E) = 4 / (4+5+11) = 4 / 20 = 1/5 = 20% ;
b) ... P(E) = 5 / (4+5+11) = 5 / 20 = 1/4 = 25% ;
c) ... P(E) = 11 / (4+5+11)= 11/20 = 55% ;
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!