Răspuns :
12g yg zg wg
Ca +2H2O =Ca(OH)2 + H2 40g 2.18g 74g 2g
1mol Ca---------40 g 0,3 moli Ca---------xg x=0,3.40=12 g Ca
MCa(OH)2 =40+2.16 +2=74--------->1mol=74g Se calculeaza cantit.de apa consumata in reactie=y y=12.2.18:40=10,8 g H2O consumata 140-10,8=129.2 g H2O ramasa pentru solutia ceruta Se calculeaza md solutiei=z z=12.74:40=22,2 g Ca(OH)2 Se aplica formula concentratiei c=md.100: ms ms= md + mapa=22,2+129,2=151,4 g sol c=22,2.100:151,4=14,6 la suta
Se calc. cantit .de hidrogen din ecuatie w=12.2:40=0,6 g H2 1molH2--------2gH2 Xmoli H2 -------0,6g H2 X=0,6:2=0,3 moli H2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!