Răspuns :
a + ( a + 2) + ( a + 4 ) + ( a + 6 ) = 740
4 × a + 12 = 740
4 × a = 740 - 12
a = 728 : 4
a = 182 → primul numar par
182 + 2 = 184 → al doilea nr. par consecutiv
184 + 2 = 186 → al III-lea nr.
186 + 2 = 188 → al IV-lea nr. par consecutiv
Verific: 182 + 184 + 186 + 188 = 740 → suma celor 4 numere pare consecutive
Problema
Suma a trei numere impare consecutive este 375. Sa se afle numerele .
a + ( a + 2) + ( a + 4 ) = 375
3 × a + 6 = 375
3 × a = 375 - 6
a = 369 : 3
a = 123 → primul numar impar
123 + 2 = 125 → al doilea nr.
125 + 2 = 127 → al treilea nr. impar consecutiv
V: 123 + 125 + 127 = 375 → suma celor 3 numere impare consecutive
4 × a + 12 = 740
4 × a = 740 - 12
a = 728 : 4
a = 182 → primul numar par
182 + 2 = 184 → al doilea nr. par consecutiv
184 + 2 = 186 → al III-lea nr.
186 + 2 = 188 → al IV-lea nr. par consecutiv
Verific: 182 + 184 + 186 + 188 = 740 → suma celor 4 numere pare consecutive
Problema
Suma a trei numere impare consecutive este 375. Sa se afle numerele .
a + ( a + 2) + ( a + 4 ) = 375
3 × a + 6 = 375
3 × a = 375 - 6
a = 369 : 3
a = 123 → primul numar impar
123 + 2 = 125 → al doilea nr.
125 + 2 = 127 → al treilea nr. impar consecutiv
V: 123 + 125 + 127 = 375 → suma celor 3 numere impare consecutive
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!