M C10H8= 128 g/mol
n= m/M = 128/128 = 1 kmol de naftalina (initial)
Conv totală = nr total reactionat ×100/nr total de moli
nr reactionat = 1kmol×80/100= 0.8 kmoli naftalina reacționează cu H2SO4
=)0.2 kmoli naftalina nereactionata
M H2SO4 = 98kg/kmol
1 kmol.....98kg
C10H8 + H2SO4 = C10H7-SO3H + H2O
0.8 kmol...x
x=0.8×98=78.4 kg H2SO4 =md
C=md×100/ms =) ms = 78.4 ×100/98 = 80kg H2SO4 98%
0.2 kmoli naftalina nereactionata
m=n×M = 0.2 ×128 = 25.6 kg naftalina nereactionata