Răspuns :
Masa NH3 este 17g/mol
In 17g NH3........14gN
In xg NH3.........28gN
x=17×28 împărțit la 14= 34g NH3
In 17g NH3........14gN
In xg NH3.........28gN
x=17×28 împărțit la 14= 34g NH3
Calculam masa moleculara:
MNH3=MN+3×MH
=14+3×1
=14+3
=17 g/mol
17 g NH3...14 g N
X.....28 g N
X=17×28/14
X= 34 g
X= cantitatea de NH3 care contine 28 g N
Păi....sper că te-am ajutat :)))
MNH3=MN+3×MH
=14+3×1
=14+3
=17 g/mol
17 g NH3...14 g N
X.....28 g N
X=17×28/14
X= 34 g
X= cantitatea de NH3 care contine 28 g N
Păi....sper că te-am ajutat :)))
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!