n(niu)= V/Vm=89,6/22,4= 4mol CH4
1mol..............1mol
CH4 + O2---> CH2O+ H2O
4mol.............x= 4mol
m,aldehida formica= nxM= 4 X30= 120 g, daca randamentul este 100%=m,teor
m,practctic= 120x80/100=.96g...>reprezinta masa dizolvata,md, din formol
c= mdx100/ms...........> ms= 96x100/40=...................calculeaza !!!!