1.Rezultatul calculului
-2² + 4·(-3) = - 4 -12 = - 16
2. 250 × (30/100) =250 × 3/10 = 750 : 10 = 75
3.Probabilitatea=nr.de cazuri posibile/(supra)nr de cazuri favorabile
nr.de cazuri posibile - nr de baieti din clasa
nr de cazuri favorabile - nr de fete+ nr de baieti din clasa
P = 12/30 = 2/5 = 0,4 deci P = 40%