z 0.05moli
CaCO3 = CaO + CO2
1 1
y 0.05moli
CaO + H2O = Ca(OH)2
1 1
x = 0.05 m 0.05 moli
Ca(OH)2 + H2SO4 = CaSO4 + 2H2O
1mol 1 1 mol
Masa CaSO4 = 40 + 32 + 64 = 136 g
v = nr. moli = 7.2/136 = 0.05moli
x*1 = 0.05 *1
=> x = 0.05 moli
=> y = 0.05
=> z = 0.05 moli CaCO3
a) 0.05 moli CaCO3 = 0.05 * 100 = 5 g CaCO3
b) m = 0.05 moli = 0.05 * Masa H2SO4 = 0.05 * 98 = 4.9 = md
Cp = md*100 / ms
=> 49% = 4.9g *100 / ms
49ms = 490
ms = 10 g = masa de H2SO4
Sper ca te-am ajutat !