👤

Un corp paralelipipedic are dimensiunile:2,5 m; 30 cm; 2 cm. Cunoscând g=10 N/Kg si densitatea lemnului de 500 Kg/m3 (m cub) sa se afle
a) greutatea corpului
B) presupunand ca atarnam corpul de un resort cu constanta elastică k=500 N/kg aflati cu cat se va deforma el
AJUTOR SUNT LA UN TEST DAU COROANA


Răspuns :

greutatea = masa x g 

masa o determinam din densitate 

densitatea = masa / volum, deci masa = volum x densitate 

       volum = 2,5m x 0,3 m x 0,02 m = 0,015 m³
        densitate = 500 kg / m³ 

masa = 0,015 m³ x 500 kg/m³ = 7,5 kg 
Greutatea = masa x g = 7,5 kg x 10 N/kg = 75 Newton 

b) Felastica = Greutatea = k Δl 
Δl = G/k = 75 N / 500 N/m = 0,15 m = 15 cm 
    
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari