👤

Metanolul este un bun dizolvant.
1. Scrieți ecuația reacției de ardere a metanolului.
2. Stiind ca prin arderea a 0,064 t metanol lichid se obține o căldură de 123968 Mj, calculați puterea calorica a metanolului lichid exprimată in Mj/kg.


Răspuns :

2CH3OH + 3O2 =2 CO2 + 4H2O

0,064t=64kg

q=123968/64=1937MJ/kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari