👤

12 kg de mere costă 42 RON. Aflați cât costă 20 kg de mere de același tip

Răspuns :

Cat costă un kg de mere?
42 : 12 = 3,5 lei un kg de mere
Cat costa 20 kg de mere?
3,5 × 20 = 70 lei
12 kg ........................... 42 RON
20 kg ........................... x RON

x RON = 20 x 42             840
               ----------    =     -------   =   70 RON
                   12                  12