Cineva imi poate face o problema cu tot cu rezolvare desprecum se calculeaza viteza timpul si distanta! Maine am Evaloare Nationala si nu le mai stiu bine! (30 pct)
Ex de problema: Un șofer parcurge distanta de 100 km in 2 h. Care a fost viteza medie cu care a mers șoferul? d=100km t=2 h v=? v=d/t v= 100km/2h=50 km/h La fel calculezi și timpul și distanta iar formulele sunt d=v×t t=d/v
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!