👤

O piesă din aluminiu are forma unui cub cu latura de 30 cm. Densitatea aluminiului este egală cu p=2700 kg/m³, iar g=10 N/kg.
Determină masa si greutatea acestui corp.
Vă rog mult!!!


Răspuns :

densitatea = masa / volum 

de aici afli masa  m = densitate x volum 

volumul il stii daca stii latura cubului V = latura x latura x latura = l³ = (0,3 m )³ = 0,027 m³ 

masa = 2700 kg / m³ x 0,027 m³ = 72,9 kg 

greutatea = masa x g = 72,9 kg x 10 N/kg = 729 Newton