Răspuns :
resortul se intinde sub actiunea fortei de greutate a corpului din aluminiu.
Forta de greutate este egala cu forta elastica
G = Fe = k Δl
k = G/ Δl
greutatea = masa x g
masa o aflam din densitate ( aluminiu= 2700 kg / m³ - scrie in tabele)
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volum = 2700 kg / m³ x (0,1m x 0,04m x 0,02m) = 2700kg / m³ x 0,0008 m³ = 2,16 kg
Greutatea = 2,16 kg x 9,8 N/kg = 21,168 Newton
k = G / Δl = 21,168 N : 0,1 m = 211,68 N/m
Forta de greutate este egala cu forta elastica
G = Fe = k Δl
k = G/ Δl
greutatea = masa x g
masa o aflam din densitate ( aluminiu= 2700 kg / m³ - scrie in tabele)
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volum = 2700 kg / m³ x (0,1m x 0,04m x 0,02m) = 2700kg / m³ x 0,0008 m³ = 2,16 kg
Greutatea = 2,16 kg x 9,8 N/kg = 21,168 Newton
k = G / Δl = 21,168 N : 0,1 m = 211,68 N/m
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!