👤

schema și rezolvarea prin plan

Schema Și Rezolvarea Prin Plan class=

Răspuns :

3kg-12 lei
1kg-? lei
5kg-? lei
1) La ce pret se vinde un kg de cartofi?
12lei: 3=4 lei
2) Cât costă 5kg de cartofi?
5kg×4lei =20lei
R: 5kg de cartofi costă 20 de lei