3kg-12 lei 1kg-? lei 5kg-? lei 1) La ce pret se vinde un kg de cartofi? 12lei: 3=4 lei 2) Cât costă 5kg de cartofi? 5kg×4lei =20lei R: 5kg de cartofi costă 20 de lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Limba română. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!