👤

Care ar fi intensitatea curentului electric care trece printr-up fir de cupru cu lungimea de 10m si sectiunea de 0,5 mm2 la o tensiune aplicata la capetele lui egala cu 8,5V?


Răspuns :

S=0,5 mm²=0,5*10⁻⁶ m²
ρ=1,7*10⁻⁸ Ωm
l=10 m
U=8,5 V
___________/_
I=?
_____//_
R=ρ*l/S=1,7*10⁻⁸*10/0,5*10⁻⁶ =17*10⁻⁸/0,5*10⁻⁶ =34*10⁻²=0,34 Ω
I=U/R=8,5/0,34=25 A
Prima data, aduci datele la sistemul international.Deci, 0,5 mm2 = 0.00000050 m2.
Este important sa stii ca R (rezistenta) = p (rezistivitatea) * l (lungimea) / S (aria sectiunii transversale). Pentru cupu, p = 
1,7 x 10 ^ -8 ohmi x metru.
Deci R = (1,7 * 10^-8) * 10 / (5* 10^-7) = 1,7 * 10^-7 / 5*10-7 = 1,7 / 5 = 0,34
I = U / R (intensitate = tensiune / rezistenta), deci I = 8,5 / 0,34 = 25 A
Rezulta ca I = 
25 A.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari