👤

1. În mijlocul rondului se va monta un ecran publicitar în formă de paralelipiped cu lungimea de 14 m,lățimea de 4 m și grosimea de 10 cm.Densitatea materialului din care este făcut panoul(PVC) este de 1,5 g/cm³.Să se determine masa panoului publicitar.


2.Șoseaua Colentina este udată în zilele caniculare de două cisterne care se alimentează cu apă din Lacul Tei.Fiecare dintre ele are o capacitate de 6000 litri si se încarcă de două ori pe zi.Ce volum de apă,exprimat în m³,este împrăștiat pe șosea în fiecare zi.
VA ROG SĂ MA AJUTAȚI!DAU COROANA +40 PUNCTE!E URGENT


Răspuns :

1. masa panouluio determinam pe baza densitatii 

densitatea = masa / volum 
masa = densitatea x volum 

densitatea = 1,5 g / cm³ = 1500 kg / m³ 

volumul = L x l x h = 14 m x 4 m x 0,1 m = 5,6 m³

masa = 1500 kg / m³ x 5,6 m³ =  8400 kg 

2. doua cisterne a cate 6000 litri incarcate de doua ori pe zi inseamna 6000 l x 2 x 2 = 24 000 litri 
prin definitie, 1 litru = 1 dm³ si 1 m³ = 1000 dm³ 
rezulta ca 24 000 litri = 24000 : 1000 = 24 m³
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari