👤

4kg de mere.........16lei
3kg..............xlei


Răspuns :

16:4=4lei 1 kg
4×3=12 lei 3 kg
[tex]4 \: kg \: mere \: ..... \: 16 \: lei \\ 3 \: kg \: mere \: ..... \: x \: lei[/tex]

[tex]x = \frac{3 \times 16}{4} = 3 \times 4 = 12 \: lei[/tex]