👤

6 kg de cireşe costă 42 lei.Câți lei vor costa 9 kg de cireşe?Cu intrebarile vă rog .Dau coroana

Răspuns :

Câți lei costă un kg de cireșe?
42 : 6 = 7
Câți lei costă 9 kg de cireșe?
7 × 9 = 63
Rezolvare

1. Cat costa un kg de cirese?

[tex]42 \div 6 = 7[/tex]


2. Cati lei costa 9 kg de cirese?

[tex]7 \times 9 = 63[/tex]

Sper ca te-am ajutat...