300 dl = 30 l (300 : 10)
30 lei x 9 foi de geam = 270 lei
270 lei : 3 sferturi de suma =90 lei un sfert de suma
costumul costa 90 lei
90 lei + 270 lei = 1 sfert + 3 sferturi = 360 lei toata suma
360 lei : 4 sferturi (pentru cu l de vin este de 3 ori mai scump decat un litru de lapte) = 90 lei a incasat pe 30 l de lapte deci 1 litru de lapte costa 90 lei : 30 l = 3 lei/l deci un litru de vin este de 3 ori mai scump adica 3 lei x 3 = 9 lei/l vin.